Projekt Akumulator Zmian

Nr wniosku WND-RPSL.09.01.05-24-061C/19-001
Celem projektu „Akumulator zmian. Zintegrowana ścieżka włączenia osób z niepełnosprawnością do otwartego rynku pracy
z wykorzystaniem narzędzi ekonomii społecznej” jest wsparcie społeczno-zawodowe osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym szczególnie z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności. Poprzez wykorzystanie potencjału podmiotu reintegracyjnego jakim jest Zakładu Aktywności Zawodowej „YAVA”.
Rezultatami projektu będą:
- Zwiększenie liczby osób z niepełnosprawnościami zatrudnionych w istniejącym ZAZ oraz objecie tych osób aktywną integracja.
- Wsparcie ON dotychczas zatrudnionych w ZAZ nową ofertą w postaci usług aktywnej integracji, ukierunkowaną na przygotowanie osób zatrudnionych w ZAZ do podjęcia zatrudnienia poza ZAZ: na otwartym rynku pracy lub w przedsiębiorczości społ.
- Wzmocnienie osób z najbliższego otoczenia OZP poprzez ujednolicenie oraz upowszechnienie standardu funkcjonowania i współpracy w ramach systemu.
- Nawiązanie współpracy z pracodawcami poprzez pozyskiwanie ofert pracy dla ON
Projekt skierowany jest do osób z umiarkowanym (w tym zwłaszcza osoby u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe czy chorobę psychiczną) i znacznym stopniem niepełnosprawności, czyli:
a. OSOBY ZE ZNACZNYM STOPNIEM NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI: Beneficjenci znajdujący się w gr. zaliczonej do znacznego stopnia niepełnosprawności są to osoby z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Standardy w zakresie kwalifikowania do znacznego stopnia niepełnosprawności zawierają kryteria określające skutki naruszenia sprawności organizmu. Pełna sprawność człowieka, będąca wyznacznikiem jego zdrowia, traktowana jest przez większość z nas jako jedna z najważniejszych wartości. Niepełnosprawność w trakcie życia, jest okolicznością, która w sposób zdecydowany zmienia sytuację życiową osoby i jej środowiska. W zależności od tego co jest przyczyną braku pełnej sprawności (rodzaju niepełnosprawności) oraz od tego jaki jest zakres ograniczeń w podejmowaniu zadań życiowych i pełnieniu ról społecznych (stopnia niepełnosprawności), osoba może być spostrzegana przez otoczenie jako różniąca się od niego.
b. OSOBY Z UMIARKOWANYM STOPNIEM NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI: Grupa preferencyjna: Osoby z zaburzeniami psychicznymi (OZP) z powodu specyfiki swojego schorzenia borykają się z trudnościami w funkcjonowaniu społ, szczególnie na rynku pracy. Ponadto, z racji ciążących na nich stereotypów, często są spychane na margines życia społ. Na zaburzenia psychiczne i neurologiczne cierpi około 450 mln ludzi na świecie.WHO przewiduje wzrost ich liczby w ciągu najbliższych 20 lat. w 2020 r. depresja znajdzie się na drugim miejscu spośród wszystkich chorób będących przyczyną śmierci ludzi na całym świecie. Aktywność zawodowa OZP i NI jest często jednym z najistotniejszych czynników sprzyjających poprawie stanu ich zdrowia psychicznego
Wniosek o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny) dla osi priorytetowej: IX. Włączenie społeczne dla działania
Termin projektu:
1 Września 2021 – 31 Maja 2023
Wartość projektu:
1 328 860,21 zł
Wkład Funduszy Europejskich:
1 262 417,19 zł
Dane kontaktowe:
Stowarzyszenie YAVA
ul. Lakowa 101
42-280 Częstochowa
tel. 531 084 020
mail: biuro.yava@gmail.com